Bu məqalə Şəki Ensiklopediyasının çapa hazır məqaləsidir.
Bu məqalə Şəki Ensiklopediyasının yoxlanılmış məqalələrindən biridir və müəlliflik hüququ Şəki Ensiklopediyasına məxsusdur.

Nuxa rayon və şəhər sovetlərinin deputatları (1948)

Şəki Ensiklopediyası səhifəsi
Jump to navigation Jump to search
Şəki Ensiklopediyasının kiçik loqosu

11 yanvar 1948-ci il tarixdə keçirilmiş Nuxa rayon və şəhər sovetlərinə seçkilərdə 55 nəfər Nuxa rayon Sovetinin (bax: ), 85 nəfər Nuxa şəhər Sovetinin (bax: ), o cümlədən, 4 nəfər (Mustafa Qədimov, Umud Süleymanov, Qədir ƏhmədovYunus Məmmədov) həm rayon, həm də şəhər sovetinin deputatı seçilmişdir.

Rayon Sovetinə seçilmiş deputatlar[redaktə | HTML redaktə]

(“Nuxa fəhləsi” qəzetindən[1])

  1. Minayə Məcid qızı Həmidova
  2. Baxtiyar İsmayıl oğlu Mustafayev
  3. Mirzə Məmmədbağır oğlu Salehli
  4. Şövkət Mikayıl qızı Bayramova
  5. Qədir Ramazan oğlu Əhmədov
  6. Hüsniyə Yusif qızı Süleymanova
  7. Səkinə Rəsul qızı Məmmədova
  8. Xəlil Nəsrulla oğlu Şirinov
  9. Rəsul Yunus oğlu Mustafayev
  10. Ələkbər Abbas oğlu Allahverdiyev
  11. Fərrux Musa oğlu Hacıyev
  12. Əbdülhəmid Məcid oğlu Həmidov
  13. Umud Süleyman oğlu Süleymanov
  14. Suriyə Cumay qızı Kərimova
  15. Qurban Zəkəriya oğlu Kərimov
  16. Abbas Ələkbər oğlu Nəcəfov
  17. Əlyar Məmməd oğlu İbrahimov
  18. Mustafa İdris oğlu Qədimov
  19. Baladadaş Orucəli oğlu Əliməmmədov
  20. Əbdürrəhim Əbdürrəhim oğlu Məmmədov
  21. Üzeyir Muxtar oğlu Qəhrəmanov
  22. Suren Qavriloviç Muradov
  23. Ağamirzə Məhərrəm oğlu Şirinov
  24. Məmmədrəhim Əbdürrəhim oğlu Məmmədov
  25. Bəsti Hümmət qızı Mustafayeva
  26. Yunus Mehdi oğlu Əhmədov
  27. Yunus Mirzəməmməd oğlu Məmmədov
  28. Məhyəddin Paşa oğlu Abbasov
  29. Camal Əbdülkərim oğlu Kərimov
  30. Züleyxa Hidayət qızı Eyvazova
  31. Tofiq Əbdülsəlim oğlu Əbdüləzizov
  32. Zöhrə Əbdürrəhim qızı Məmmədova
  33. Rəcəb Yusif oğlu Lətifov
  34. Hüseyn Həmid oğlu Kərimov
  35. Həbibə Hümmət qızı Səmədova
  36. Baqrad Cavadoviç Sərkisov
  37. Əmiraslan Rəşid oğlu Əzizov
  38. Nadir Məmmədrza oğlu Yusifzadə
  39. Əyyub Yunus oğlu Məmmədov
  40. Şaxanım Həbil qızı Həbilova
  41. Faranzen Aqasiyevna Avekova
  42. Əhmədiyə İlyas oğlu Məmmədov
  43. Vəlican Qaçay oğlu Əhmədov
  44. Nazlı Musa qızı Məmmədova
  45. Səlminaz Yusif qızı Qəniyeva
  46. Şahbaz Əhməd qızı Surxayeva
  47. Veysəl Məmmədkərim oğlu Mustafayev
  48. Gülməmməd Lətif oğlu Əbdüləlimov
  49. Yusif Həmid oğlu Məhərrəmov
  50. Maral Zakir qızı Sadıqova
  51. Mehdi Salam oğlu Mustafayev
  52. Əsmayə İlyas qızı Abdullayeva
  53. Badam Məmməd qızı Ağakişiyeva
  54. Vəzifə Bilal qızı Abdullayeva
  55. Hüseyn Yəhya oğlu Abdullayev

Rayon zəhmətkeş deputatları sovetinin sessiyası[redaktə | HTML redaktə]

(“Nuxa fəhləsi” qəzetindən, ixtisarla[2])

Yanvarın 28-də səhiyyə maarifi evində Nuxa Zəhmətkeş deputatları rayon Sovetinin birinci sessiyası olmuşdur. Sessiyanı deputat B.Mustafayev yoldaş açaraq yanvarın 11-də rayon zəhmətkeşlərinin seçkilərdə böyük siyasi fəallıqla iştirak etdiklərindən danışmışdır.

Sessiya deputat M.Salehli yoldaşı iclasın sədri və M.Həmidova yoldaşı katibi seçdikdən sonra, gündəlik qəbul edərək onun müzakirəsinə keçdi...

Sessiya rayon icraiyyə komitəsinin heyətini 11 nəfərdən ibarət seçdi. Rayon soveti icraiyyə komitəsinin sədrliyinə deputat Yunus Məmmədov, sədr müavinliyinə Qurban Hüseynov və katibliyinə Minayə Həmidova yoldaşlar seçildilər. Sonra icraiyyə komitəsinin kənd təsərrüfat şöbəsi müdirliyinə H.Əbdürrəhimov, maarif şöbəsi müdirliyinə M.Cabbarzadə, maliyyə şöbəsi müdirliyinə A.Nəcəfov, ticarət şöbəsi müdirliyinə Ə.İbrahimov, səhiyyə şöbəsi müdirliyinə C.Kərimov, ictimai-təminat şöbəsi müdirliyinə S.Məmmədova, ümumi şöbə müdirliyinə R.Mustafayev, yerli yol şöbəsi müdirliyinə S.Muradov, mədəni-maarif şöbəsi müdirliyinə C.Ramazanov, plan komisyonu sədrliyinə Ə.Ələkbərov, rayon sənaye kombinatı direktorluğuna Ü.Qəhrəmanov yoldaşlar təsdiq edildilər.

Daha sonra sessiya icraiyyə komitəsi yanında daimi komisyonlar yaradılması məsələsini müzakirə edərək, 7 daimi komisyon seçmişdir. Büdcə komisyonu sədrliyinə F.Hacıyev, kənd təsərrüfat komisyonu sədrliyinə B.Mustafayev, maarif və mədəni-maarif komisyonu sədrliyinə M.Salehli, səhiyyə komisyonu sədrliyinə Ə.Məmmədov, ticarət komisyonu sədrliyinə A.Nəcəfov, sənaye komisyonu sədrliyinə Ə.Həmidov, yol-abadanlıq komisyonu sədrliyinə H.Əbdürrəhimov yoldaşlar seçildi.

Nuxa şəhər Sovetinə seçilmiş deputatlar[redaktə | HTML redaktə]

(“Nuxa fəhləsi” qəzetindən[3])

  1. Badisəba Mustafa qızı Köçərli
  2. Bəxtiyar İsmayıl oğlu Mustafayev
  3. Mir Qasım Ağababa oğlu Ocaqov
  4. Təhminə İbrahim qızı Əzizova
  5. Bilqeyis Yusif qızı Ələsgərova
  6. Qurban Camal oğlu Məhərrəmov
  7. Əsmayə Kərim qızı Məmmədova
  8. Nuru Məmməd oğlu Mustafayev
  9. Ceyhun Əbdüləli qızı Sadıqova
  10. Məmməd Cəbrayıl oğlu Hacıyev
  11. Əliheydər Həşim oğlu Xəlilov
  12. Mustafa İdris oğlu Qədimov
  13. Səyyarə Həsən qızı Vahabova
  14. Qədir Ramazan oğlu Əhmədov
  15. Məmməd Əsgər oğlu Urduxanov
  16. Rza Səttar oğlu Abbasov
  17. Ələşrəf Məmməd oğlu Salehli
  18. Mənsurə Məmmədqasım qızı Cəfərova
  19. Ənvər Məmməd oğlu Qəmbərov
  20. Şəhrəbanı Abbasəli qızı Nəbiyeva
  21. Yaqub Şirəli oğlu Abbasov
  22. Ağababa Heydər oğlu Zeynalov
  23. Hüseyn Ələsgər oğlu Əkbərov
  24. Məmmədcəfər Həsən oğlu Cəfərov
  25. Minayə Mösüm qızı Səmədova
  26. Ruqiyə Rza qızı Hüseynova
  27. Rəsul Yusif oğlu Rəsullu
  28. Hənifə Cabbar qızı Hüseynova
  29. Əhməd Əliş oğlu İmanov
  30. Səyalı Baxış qızı Həmidova
  31. Zəkəriyya Həsən oğlu Şahvələdov
  32. Sənubər Zəkəriyya qızı Bahadurova
  33. Sariyə Məcid qızı Kərimova
  34. Cumay Məmmədnəbi oğlu Ramazanov
  35. Yusif İdris oğlu Fətəliyev
  36. Zəhra İsmayıl qızı Rəhimova
  37. Əbdüləli Nəsib oğlu Ramazanov
  38. Umud Süleyman oğlu Süleymanov
  39. Ofelya İsakovna Qapovaya
  40. Mustafa Cabbar oğlu Cabbarzadə
  41. Muxtar Əbdürrəhman oğlu Əliyev
  42. Fərrux Mirzə oğlu Məmmədov
  43. Rəsul Əbdüləziz oğlu Hüseynov
  44. Sadıq Cəbrayıl oğlu Məmmədov
  45. Mömünat Səfər qızı Səfərova
  46. Yusif Əbdürrəhim oğlu Salahov
  47. Mariya Əskerovna Oqanyan
  48. İvan Muradoviç Markarov
  49. İbrahim Məsim oğlu Məmmədov
  50. Ruqiyə Nağı qızı Mustafayeva
  51. Allahyar Ramazan oğlu Əhmədov
  52. Zivər Məmməd qızı Xəlilova
  53. Əbdüləli Hacıməmməd oğlu Hacıyev
  54. Suren Qriqoreviç Baqdasarov
  55. Antonina Kuzmiçna Tkaçova
  56. Ağabək Beqlyaroviç Arutyunov
  57. Yevgeniya Mixayılovna İonesyan
  58. Məmmədsani Mustafa oğlu Məmmədov
  59. Zalinka Martirosovna Sarkisova
  60. Həmidə Abdulla qızı Əhmədova
  61. Abdulla Mirsaleh oğlu Rəhimov
  62. Pyotr İvanoviç Qorelov
  63. Nataşa Aqasiyevna Asriyan
  64. Fərrux Yunus oğlu Həmidzadə
  65. Əfşan Baxşı qızı İsmayılova
  66. Minayə Qulu qızı Şabanova
  67. Mixayıl Ovonesoviç Arzumanov
  68. Feyruz Hidayət oğlu Rəsulov
  69. Tacəddin İsmayıl oğlu Salamov
  70. Yunus Mirzəməmməd oğlu Məmmədov
  71. Məmmədkərim Əbdürrəhman oğlu Muxtarov
  72. Soltan Hümmət oğlu Əzizov
  73. Məhruzə Həşim qızı Məmmədova
  74. Baba Məmməd oğlu Süleymanov
  75. Qaffar Hacıbala oğlu Qaffarov
  76. Mariya Hacı Adıgözəl qızı Abdullayeva
  77. Nurməmməd Rəsul oğlu Quliyev
  78. Vəsilə Məmməd qızı Mustafayeva
  79. Zəkəriyya Bahəddin oğlu Məmmədov
  80. Əbdürrəhman Məmməd oğlu Abdullayev
  81. Zahid Zəkəriya oğlu Qaffarov
  82. Zərifə Zəkəriyya qızı Səmədova
  83. Zülqədə Cabbar qızı Əhmədova
  84. Mustafa Rəhim oğlu Əlimov
  85. Feyzulla Məcid oğlu İsmayılov

Nuxa şəhər sovetinin birinci sessiyası[redaktə | HTML redaktə]

(“Nuxa fəhləsi” qəzetindən, ixtisarla[4])

Yanvarın 20-də səhiyyə maarifi evində ikinci çağırış Nuxa şəhər sovetinin 1-ci sessiyası olmuşdur. Sessiyanı ən qoca deputat Allahyar Əhmədov yoldaş açmışdır.

Nuxa şəhərinin abadlaşdırılması üzrə qarşıda duran vəzifələr haqqında deputat M.Qədimov yoldaş məruzə etmişdir.

Mandat komisyonu sədri deputat Quliyev yoldaşın məruzəsini eşitdikdən sonra sessiya təşkilat məsələlərini müzakirə etmişdir. Şəhər sovetinin icraiyyə komitəsinin heyətinə Mustafa Qədimov (sədr), Hüseyn Əkbərov (sədr müavini), Həmidə Əhmədova (katib), Qədir Əhmədov, Fərrux Həmidzadə, Məmməd Urduxanov, Rəsul Rəsullu, Minayə Şabanova, Nurməmməd Quliyev, İvan Markarov, Mustafa Cabbarzadə yoldaşlar seçilmişlər. Şəhər sovetinin kommunal təsərrüfat şöbəsi müdirliyinə Hüseyn Əkbərov, səhiyyə şöbəsi müdirliyinə Fərrux Həmidzadə, maarif şöbəsi müdirliyinə Minayə Yusivova, memarlıq şöbəsi müdirliyinə Tahir Abdullayev və kənd təsərrüfatı şöbəsi müdirliyinə deputat Yusif Fətəliyev yoldaşlar təsdiq edilmişlər.

Sessiya büdcə, sənaye, kommunal təsərrüfatı, səhiyyə, maarif və ticarət üzrə daimi komisyonları təşkil və təsdiq etmişdir. Büdcə üzrə daimi komisyonun sədrliyinə deputat Əliheydər Xəlilov, sənaye üzrə daimi komisyonun sədrliyinə deputat Allahyar Əhmədov, kommunal təsərrüfatı üzrə daimi komisyonun sədrliyinə deputat Nurməmməd Quliyev, səhiyyə üzrə daimi komisyonun sədrliyinə deputat Mirqasım Ocaqov, maarif üzrə daimi komisyonun sədrliyinə deputat Rəsul Rəsullu və ticarət üzrə daimi komisyonun sədrliyinə deputat İvan Markarov yoldaşlar seçilmişlər.

İstinadlar[redaktə | HTML redaktə]

Ədəbiyyat[redaktə | HTML redaktə]

  1. Rayon Sovetinə seçilmiş deputatlar = Рајон Советинә сечилмиш депутатлар // Məhyəddin Abbasov (redaktor) Nuxa fəhləsi : qəzet. — Nuxa: Kirov adına mətbəə, 1948. — В. 16 yanvar. — № 7 (4.066). — Səh. 1.
  2. Rayon zəhmətkeş deputatları sovetinin sessiyası = Район зәһмәткеш депутатлары Советинин сессиясы // Məhyəddin Abbasov (redaktor) Nuxa fəhləsi : qəzet. — Nuxa: Kirov adına mətbəə, 1948. — В. 30 yanvar. — № 13 (4.072). — Səh. 1.
  3. Nuxa şəhər Sovetinə seçilmiş deputatlar = Нуха шәһәр Советинә сечилмиш депутатлар // Məhyəddin Abbasov (redaktor) Nuxa fəhləsi : qəzet. — Nuxa: Kirov adına mətbəə, 1948. — В. 18 yanvar. — № 8 (4.067). — Səh. 1.
  4. Nuxa şəhər sovetinin birinci sessiyası = Нуха шәһәр Советинин биринҹи сессиясы // Məhyəddin Abbasov (redaktor) Nuxa fəhləsi : qəzet. — Nuxa: Kirov adına mətbəə, 1948. — В. 24 yanvar. — № 10 (4.069). — Səh. 1.

Həmçinin, bax:[redaktə | HTML redaktə]