Diqqət! 4 aprel 2024-cü il tarixdən saytın yeni versiyası sheki.org domenində fəaliyyət göstərir. Bu köhnə versiyadır və yenilənməsi məhdudlaşdırılıb...
Bu cədvəl Şəki Ensiklopediyasının yoxlanılmış siyahıları sırasına daxildirdir
Bu məqalə Şəki Ensiklopediyasının yoxlanılmış məqalələrindən biridir və müəlliflik hüququ Şəki Ensiklopediyasının redaksiyasına məxsusdur!

Nuxa rayon və şəhər sovetlərinin deputatları (1961)

Şəki Ensiklopediyası səhifəsi
Jump to navigation Jump to search
Şəki Ensiklopediyasının kiçik loqosu

1961-ci ildə Nuxa rayon və şəhər Sovetlərinə seçilmiş deputatların siyahısı — səkkizinci çağırış Nuxa rayon zəhmətkeş deputatları Sovetinə və Nuxa şəhər zəhmətkeş deputatları Sovetinə 19 mart 1961-ci il tarixdə keçirilmiş seçkilərdə rayon sovetinə 85, şəhər Sovetinə isə 112 deputat seçilmişdir. Əsabəli İbrahimov həm şəhər, həm də rayon sovetinin deputatı seçilib. Seçkidən sonra rayon Sovetinin birinci sessiyasında Şükür Əhədov rayon icraiyyə komitəsinin sədri, Fərrux İsmayılov rayon icraiyyə komitəsi sədrinin müavini, Minayə Həmidova isə rayon icraiyyə komitəsinin katibi seçiliblər. Şəhər Sovetinin birinci sessiyasında isə Əsabəli İbrahimov şəhər Soveti icraiyyə komitəsinin sədri, Əhmədiyyə Hidayətzadə şəhər Soveti icraiyyə komitəsi sədrinin müavini, Şövkət Quliyeva isə şəhər Soveti icraiyyə komitəsinin katibi seçiliblər.

Rayon sovetinin deputatları

  1. Novruzova Müşkünaz Mustafa qızı
  2. Salamov Əbdülsalam Əziz oğlu
  3. Qarayeva Mehparə Hümmət qızı
  4. Hacıyev ənvər Əyyub oğlu
  5. Quliyev Nurməmməd Rəsul oğlu
  6. Salehova Qənimə Məcid qızı
  7. Rzayev Qurban Saleh oğlu
  8. Bayramova Həyat Ələkbər qızı
  9. Əkbərov Hüseyn Ələsgər oğlu
  10. Mustafayeva Bayaz Hüseynbala qızı
  11. Kərimov Sabir Hacıbaba oğlu
  12. Hacıqaffarbəyova Sayalı Əyyubbəy qızı
  13. Əkbərova Təhminə Əhmədiyyə qızı
  14. Əfəndiyev Tacəddin Əbdürrəhman oğlu
  15. Cabbarova Çimnaz Abid qızı
  16. Haşımova Laləndər Camal qızı
  17. Rüstəmova Səkinə Zəkəriyyə qızı
  18. Qasımova Məlakə Əhməd qızı
  19. Ramazanov Cumay Məmmədnəbi oğlu
  20. Mustafayeva Məsmə Yaqub qızı
  21. Məmmədova Bilqeyiz Cabbar qızı
  22. Rüstəmova Şövkət İsmayıl qızı
  23. İbrahimxəlilov Əlövsət Əhmədiyə oğlu
  24. İbrahimxəlilova Zivər Yusif qızı
  25. Hüseynov Vahid Məmməd oğlu
  26. Əfəndiyev Məmmədiyə İbrahim oğlu
  27. Qasparyan Yelena Qriqoryevna
  28. Qədimov Mustafa İdris oğlu
  29. Osipova Manya Mıkırtıçovna
  30. Quliyeva İsmət Ələşrəf qızı
  31. Teymurov Vəli Mahmud oğlu
  32. Əhmədov Yunus Mehdi oğlu
  33. Ocaqova Samiyə Əsədulla qızı
  34. Həmidova Minayə Məcid qızı
  35. Əhmədova Zülqədə Cabbar qızı
  36. Məmmədova Surayə Əhməd qızı
  37. Məhərrəmova Libadə Qara qızı
  38. Lətifov Mustafa Həsən oğlu
  39. Əhədov Şükür Firidun oğlu
  40. Məmmədov Əbdürrəhim Əbdürrəhman oğlu
  41. İslamov Məmməd İsrafil oğlu
  42. Əbdürrəhmanov Təmraz Məmməd oğlu
  43. Ömərov Məmmədiyə Məməş oğlu
  44. Qurbanəliyeva Güldəstə Qərib qızı
  45. Allahverdiyeva Reyhan Şirəli qızı
  46. Hüseynov Qəni Məcid oğlu
  47. İsmayılov Qədyəddin Rüstəm oğlu
  48. İbrahimov Əsabəli İbrahim oğlu
  49. Usaçov Dimitri Alekseyeviç
  50. Əliyeva Diləfruz Qara qızı
  51. Cəbrayılov Əhmədiyə Mikayıl oğlu
  52. Əzizov Saat Məcid oğlu
  53. Mirzəyev Camal Zaman oğlu
  54. Babayeva Vəzifə Xəlil qızı
  55. Bəkirova Mineylə Əsgər qızı
  56. Əbdürrəhimov Hüseyn Yəhya oğlu
  57. Ağayev İsmayıl Əlimərdan oğlu
  58. Mürsəlov Nurəli Güləli oğlu
  59. Abdullayev Fərrux Qoca oğlu
  60. Cəfərov Şamil Məhərrəm oğlu
  61. Mahmudov Musa Musa oğlu
  62. Yusifzadə Əbdürrəhman Yusif oğlu
  63. Şücəddinova Ayişə Mustafa qızı
  64. Yusifova Zərifə Camal qızı
  65. Rəsulov Rəsul Məmməd oğlu
  66. Əhmədov Qədir Ramazan oğlu
  67. Əhmədov Hacı Zeynal oğlu
  68. Kərimov Kərim Cəfər oğlu
  69. Məmmədova Zebeydə Salman qızı
  70. İbrahimxəlilova Mehraisə Həsən qızı
  71. Kərimov Şaban Ədil oğlu
  72. Hacıyev Fərrux Musa oğlu
  73. Qaffarov Bahadur Şükür oğlu
  74. İsmayılov Fərrux Cabbar oğlu
  75. Lalayeya Səlminaz Ağakişi qızı
  76. Qarayeva Dilarəm Davud qızı
  77. Fətəliyev Yusif İdris oğlu
  78. Əbdürrəhmanova Güllü Alməmməd qızı
  79. Əsgərov əsgər Haşım oğlu
  80. Süleymanov Süleyman Yaqub oğlu
  81. Abbasov Məhyəddin Paşa oğlu
  82. İlyasova Zərxanım Məmməd qızı
  83. Aslanov Davud Mustafa oğlu
  84. Səmədova Aleksandra Dmitrevna
  85. Hacıyev Bahadur Savalan oğlu

Nuxa şəhər Sovetinin deputatları

  1. Xudiyev Kamal Yusif oğlu
  2. Abdullayev Şamil İsmayıl oğlu
  3. Hacıyev Faiq Şöyüb oğlu
  4. Məmmədova Nəcibə Ağabala qızı
  5. Nəbiev İsmayıl Möhsün oğlu
  6. Rzayev Nəsib Qaffar oğlu
  7. Salamov Rəsul Cəfər oğlu
  8. Əbdürrəhmanov Nəsib Yusif oğlu
  9. Əskərov Əhməd Əbülfəz oğlu
  10. Cabbarov Cabbar Zülfüqar oğlu
  11. Əskərov İsfəndiyar Cabbar oğlu
  12. Hüseynov Şahid Mahmud oğlu
  13. İsmayılov Ələsgər Adışirin oğlu
  14. Məmmədova Əliyyə Əlibala qızı
  15. Qaffarova Rəfiqə Qasım qızı
  16. Quliyev Əliqulu Abbasəli oğlu
  17. Sadıqov İlyas Zeynal oğlu
  18. Rəhimov Rəhim Məcid oğlu
  19. Ağamirzəyeva Şükufə Əlibala qızı
  20. Qavalenko Nina İvanovna
  21. Haşımov Məmmədiyə Məmməd oğlu
  22. Axundov Bəxşəli Kazım oğlu
  23. Məmmədova Cəmilə Həsən qızı
  24. Babayeva Aminə Cabbar qızı
  25. Həsənova Məsumə Hüseyn qızı
  26. Nəcəfov Abbas Ələkbər oğlu
  27. Babayev Bəhlul Paşa oğlu
  28. Babayev Məmmədzəki Muxtar oğlu
  29. Əfəndiyev Sabir Tahir oğlu
  30. Əkbərov Nadir Ələsgər oğlu
  31. İbrahimova Xalidə Yaqub qızı
  32. Quliyeva Şövkət Kərim qızı
  33. Həmidov Əbdülhəmid Məcid oğlu
  34. Əliyev əli Yusif oğlu
  35. Lətifov Sultan Mahmud oğlu
  36. Məmmədov Yunus Mirzəməməd oğlu
  37. Eldarova Minirə Ələsgər qızı
  38. Hacıyeva Ceyhun Məmmədrəhim qızı
  39. Kərimova Sariyə Məcid qızı
  40. Rəsulov Hüseyn Bəxtiyar oğlu
  41. Əfəndiyev Camaləddin Sıracəddin oğlu
  42. Əliyeva Şəfiqə Laçın qızı
  43. Kərimov Paşa Osman oğlu
  44. Cabbarzadə Mustafa Cabbar oğlu
  45. İsmayılova Suğra Yaqub qızı
  46. Eminov əyyub Abdulla oğlu
  47. Rəhimova Zəhra İsmayıl qızı
  48. Orucov Tələt Umar oğlu
  49. İdrisov Nəsrulla Mustafa oğlu
  50. Cəfərova Məlahət İdris qızı
  51. Əliyeva Afərdə Mahmud qızı
  52. Əhədov Şükür Firudun oğlu
  53. Ramazanov Cumay Məmmədnəbi oğlu
  54. Rəsulova Qəribə Qafıl qızı
  55. Məmmədov İsgəndər Əbdülhəmid oğlu
  56. Qədirova Zəhra Hasil qızı
  57. Əhmədov Allahyar Ramazan oğlu
  58. Əbdürrəhmanov Təmraz Məmməd oğlu
  59. Mirzəyeva Suğra Yusif qızı
  60. Mustafayev Qurbanəli İsmayıl oğlu
  61. İsmayılov Yusif Əbdülkərim oğlu
  62. Məmmədrəhimov Ədhəm Yusif oğlu
  63. Yunusov Kamal Talıb oğlu
  64. Artyunov Mixail Petrosoviç
  65. Qaffdarov İsmayıl Hüseyn oğlu
  66. Cəlilov Rza Əli oğlu
  67. Kəsirov Ağəli İsmayıl oğlu
  68. İsgəndərova Sərfinaz Bayram qızı
  69. Mustafayev Qasım Məmməd oğlu
  70. Qaffarova Zərifə İsmayıl qızı
  71. Həmidzadə Fərrux Yunus oğlu
  72. Əfəndiyeva Rübabə Əlihüseyn qızı
  73. Osipov Rəfail Nikitoviç
  74. Məmmədov Bəxtiyar Zeynal oğlu
  75. Yusifova Surayə Nəzir qızı
  76. Məmmədov Nəzir Mustafa oğlu
  77. Hüseynov Mitat Zülfüqar oğlu
  78. Məhərrəmova Mahizər Rəcəb qızı
  79. Məhərrəmova Firdovsi Məmmədəli qızı
  80. İsmayılova Həbibə Yaqub qızı
  81. Məmmədova Əliyyə Əbdülhəmid qızı
  82. Salibekyan Olqa Boqdanovna
  83. Qasımova Hədiyyə İdris qızı
  84. Şevelyova Vera Vasilyevna
  85. Səmədova Hədiyyə Şirin qızı
  86. Qaffarov Zahid Zəkəriyyə oğlu
  87. Məmmədova Əqilmayə İlyas qızı
  88. Salamov Tacəddin İsmayıl oğlu
  89. Hüseynova Səforə Məmməd qızı
  90. Hidayətzadə Əhmədiyə Yəhya oğlu
  91. Rəcəbov Kamran Məmməd oğlu
  92. Abdullayev Əbdülbər Qaffar oğlu
  93. Sədiyev Sədi Əhmədimuxtar oğlu
  94. Əbdürrəhmanova Rəfiqə Əyyub qızı
  95. Rüstəmov Hacıbaba Bəkir oğlu
  96. Aslanov Tacəddin Valeh oğlu
  97. Uğurliyev Yusif Qədir oğlu
  98. Səlimov Adışirin Mustafa oğlu
  99. Abdullayev Məmməd Həsənbala oğlu
  100. Məmmədov Bəxtiyar Kərim oğlu
  101. Hacıyeva Səmayə Mustafa qızı
  102. İbrahimov Zahid Kərim oğlu
  103. Məmmədov Niyazi Məmməd oğlu
  104. Məmmədov Fərhad Mustafa oğlu
  105. Allahverdiyev Mustafakmal Hacıbala oğlu
  106. İbrahimov Əsabəli İbrahim oğlu
  107. Cəfərova Səyyarə İbrahim qızı
  108. Cəfərova xanım İbrahimxəlil qızı
  109. Hüseynova Nuriyyə Əlixan qızı
  110. Lətifov Fərman Mabud oğlu
  111. Ocaqov Mirqasım Ağababa oğlu
  112. Məmmədov Əhməd İsmayıl oğlu

Yerli Sovetlərə seçkilərin nəticələri barədə məlumat

(Yerli Sovetlərə seçkilərin nəticələri barədə məlumat = Јерли Советләрә секчиләрин нәтиҹәләрә барәдә мә‘лумат // Məhyəddin Abbasov (redaktor) Nuxa fəhləsi : qəzet. — Nuxa: Nuxa mətbəəsi, 1961. — В. 22 mart. — № 35 (6.104). — Səh. 1.)

1961-ci il martın 19-da rayonumuzda keçirilmiş yerli Sovetlərə yekun vurulmuşdur.

Seçicilərin hamısı səsvermədə iştirak etmişdir. Rayon Soveti deputatlığına namizədlərin lehinə seçicilərin 99,96 faizi, şəhər Soveti deputatlığına namizədlərin lehinə 99,92 faizi, kənd Sovetləri deputatlığına namizədlərin lehinə 99,91 faizi, qəsəbə Soveti deputatlığına namizədlərin lehinə 100 faiz səs vermişdir.

Rayon, şəhər, kənd və qəsəbə sovetləri üzrə 48 bülletendə namizədlərin adları pozulmuşdur.

Rayon Sovetinə 85 nəfər, şəhər Sovetinə 112 nəfər, kənd Sovetlərinə 434 nəfər, qəsəbə Sovetinə 25 nəfər deputat seçilmişdir.

Seçilmiş bütün deputatlar kommunistlərlə bitərəflərin xalq ittifaqı namizədləridir.

Yerli Sovetlərə seçilmiş deputatların 35,82 faizi qadın, 50,76 faizi Sov.İKP üzvü və üzvlüyünə namizəd, 49,24 faizi bitərəflərdən ibarətdir.

Ədəbiyyat

  1. Yerli Sovetlərə seçkilər yaxınlaşır / Rayon Soveti deputatlığına namizədlər = Јерли Советләрә сечкиләр јахынлашыр / Рајон Совети депутатлығына намизәдләр // Məhyəddin Abbasov (redaktor) Nuxa fəhləsi : qəzet. — Nuxa: Nuxa mətbəəsi, 1961. — В. 5 mart. — № 28 (6.097). — Səh. 2.
  2. Nuxa şəhər Sovetinə deputatlığa qeydə alınmış namizədlər = Нуха шәһәр Советинә депутатлыға гејдә алынмыш намизәдләр // Məhyəddin Abbasov (redaktor) Nuxa fəhləsi : qəzet. — Nuxa: Nuxa mətbəəsi, 1961. — В. 10 mart. — № 30 (6.099). — Səh. 2.
  1. Nuxa şəhər Sovetinə deputatlığa qeydə alınmış namizədlər = Нуха шәһәр Советинә депутатлыға гејдә алынмыш намизәдләр // Məhyəddin Abbasov (redaktor) Nuxa fəhləsi : qəzet. — Nuxa: Nuxa mətbəəsi, 1961. — В. 2 aprel. — № 40 (6.109). — Səh. 2.

Həmçinin, bax: